Zespół „Podhale” z Montrealu (Kanada)
Rok przyznania nagrody:
1977
Kategoria:
Kategoria IV. Zespoły folklorystyczne
Dziedzina:
Taniec. Muzyka. Śpiew
Region:
Kanada, Montreal
Zespół „Podhale”, który posługuje się tą nazwą od 1968 roku, powstał w 1965 roku z inicjatywy Wiktorii Janiak. Od 1967 roku zespołem zarządzał Stanisław Marchewka. Opiekę artystyczną sprawowali nad nim w ciągu wieloletniej historii Irena Avila-Bierzuńska, Zofia Bonniecka, Jerzy Różycki, Leokadia Magdziarz oraz Richard Schmidt. Dyrekcją muzyczną zajmowali się także Leszek Jung i Stan Cyprys. Członkowie grupy od blisko 50 lat krzewią za oceanem nie tylko polską kulturę (m.in. tańce i przyśpiewki rzeszowskie, kurpiowskie, góralskie i krakowskie, a także polskie tańce narodowe), ale i prezentują kanadyjskie pieśni i tańce i szczycą się niezwykle bogatym dorobkiem artystycznym.
Już na początku lat 70. XX wieku w obrębie zespołu działały prężnie chór, orkiestra i grupy taneczne. „Podhale” uczestniczyło w wielu uroczystościach i świętach polonijnych, a także kanadyjskich (m.in. koncert w 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3. Maja w 1991 roku w Montrealu), w różnorodnych konkursach i festiwalach (m.in. w Ottawie, Filadelfii, Chicago i Baltimore), koncertowało m.in. w USA, we Francji i w Chinach, a także podczas pobytu Jana Pawła II w Kanadzie w 1984 roku. Członkowie grupy inicjowali także liczne spotkania i imprezy masowe. Od 2004 roku „Podhale” działa jako organizacja non-profit dbająca o nauczanie i promocję polskiego i kanadyjskiego folkloru, a także pielęgnowanie tradycji innych grup narodowościowych. Zespół może się także poszczycić nagraniami dla lokalnych mediów (radio i telewizja).
Historia zespołu związana jest z licznymi sukcesami, m.in. wyróżnieniem zdobytym w 1967 roku podczas EXPO w Montrealu, I miejscem, pucharem przechodnim dla zespołów młodzieżowych oraz II miejscem dla zespołów dziecięcych podczas Festiwalu Zespołów Polonijnych Kanady w Hamilton w 1973 roku.
„Podhale” występowało także niejednokrotnie w Polsce, m.in. podczas Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, zdobywając wiele nagród. Odbyło również tournée po Warmii i Mazurach w 1972 roku, koncertowało w Warszawie, Lublinie, Płocku i Krakowie.
Zespół został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Sztuki w 1981 roku.
Opracowała Justyna Dąbrowska
Laureaci Nagrody 1977
- prof. Józef Burszta
- Jan Bzdęga
- Józefa Chaładaj
- Zygmunt Grabarski
- Stanisław Klejnas
- Edward Kołacz
- Scholastyka Krupowicz
- Adam Kuchta
- dr Zofia Kwaśnicowa
- Jan Lubomirski
- Stanisław Seweryński
- ks. dr Bernard Sychta
- Jan Tacina
- prof. Wanda Telakowska
- Anna Uliczka
- Władysław Walczak-Baniecki
- Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy i jego kierowniczka Aniela Krupczyńska
- Zespół im. Józefa Bema z Budapesztu
- Zespół „Krakus” z Genk (Belgia)
- Zespół „Podhale” z Montrealu (Kanada)
- Zespół „Rzeszowiacy” z Chicago (USA)
- Zespół „Warszawa” z Dijon (Francja)