50! Laureaci Nagród im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” – antologia
Premiera albumu: 8 lipca 2025
Z okazji 50. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Polskie Radio z dumą ogłaszają wydanie wyjątkowej antologii muzycznej pt. 50! Laureaci Nagród im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Album ten, czerpiący z bogatych zasobów Archiwum Polskiego Radia – Radiowego Centrum Kultury Ludowej, to prawdziwa galeria osobowości polskiej muzyki tradycyjnej, stanowiąca hołd dla laureatów Nagrody Kolberga na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat.
To starannie wyselekcjonowane nagrania wybranych postaci polskiej muzyki ludowej, które swoją twórczością i zaangażowaniem znacząco przyczyniły się do ochrony i promocji niematerialnego dziedzictwa kraju. Selekcja została dokonana pod kątem różnorodności regionalnej, z przewagą kapel, które odgrywały kluczową rolę w życiu społeczności wiejskich, uczestnicząc w większości wydarzeń świątecznych.
Na dwupłytowym albumie znajdziemy 38 pozycji kapel z tradycyjnym składem instrumentalnym, 22 utwory solistów oraz 8 pozycji zespołów regionalnych. Wśród wykonawców nie zabrakło legendarnych postaci, takich jak Tomasz Śliwa z Wielkopolski, czy też muzyków i śpiewaczek przesiedlonych po II wojnie światowej, m.in. Konstanty Kuncewicz, Jan Hołubowski, Zofia Tarasiewicz i Michalina Mrozik. Celowo pominięto artystów, którzy posiadają już własne wydawnictwa, aby dać szansę tym mniej znanym, ale równie wartościowym twórcom.
Wydanie antologii to nie tylko muzyczna podróż przez polski folklor, ale także przypomnienie o bogactwie i żywotności tradycji, które wciąż inspirują i zachwycają. Jak zauważyła Jadwiga Sobieska, promotorka powojennej dokumentacji folkloru muzycznego, nagrania z lat 70. XX wieku są „pierwszorzędnymi dźwiękowymi świadectwami żywotności rozmaitych tradycji muzycznych w Polsce, niepowtarzalnymi wzorami wykonania dla przyszłych twórczych ponowień, wreszcie wigorem, wdziękiem, kaprysem, czułością przemawiającymi zwłaszcza do tych, co kochają wieś”. Album jest symbolicznym hołdem dla gorących zwolenników utrwalania różnorodności tradycji muzycznych, takich jak Łucjan Kamieński czy Adolf Chybiński, którzy już sto lat temu apelowali o ochronę folkloru jako dziedzictwa staropolskiego.
Jury Nagrody im. Oskara Kolberga, która corocznie staje przed trudnymi wyborami spośród setek zgłoszonych kandydatów, ma świadomość, że wielu wspaniałych wykonawców nie zdążono nagrodzić. Dlatego też album ten stanowi próbę uhonorowania tych, którzy swoją pasją i talentem przyczynili się do zachowania i popularyzacji polskiej kultury ludowej.
Wraz z premierą dwupłytowego albumu, zostanie on udostępniony równolegle w serwisach streamingowych. Wyboru nagrań dokonali Maria Baliszewska i Piotr Dorosz. Płytę będzie można nabyć w sklepie internetowym Polskiego Radia: sklep.polskieradio.pl. Antologia to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników folkloru, badaczy kultury oraz osób zainteresowanych polskim dziedzictwem muzycznym.
wybór utworów: Maria Baliszewska, Piotr Dorosz
autorzy tekstów: Piotr Dahlig, Maria Baliszewska
odszumianie, mastering: Anna Rutkowska
projekt graficzny: beton.
Album został wydany przez Polskie Radio oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca z okazji 50. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej. Organizatorem Nagrody jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Materiał opracowano na podstawie tekstu Marii Baliszewskiej oraz Piotra Dahliga przygotowanego z okazji wydania albumu.