Halina Fijołek
Rok przyznania nagrody:
2000
Kategoria:
Kategoria I. Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny
Dziedzina:
Plastyka. Rękodzieło. Tkaczka
Region:
Mazowieckie, powiat węgrowski, Węgrów
Halina Fijołek urodziła się w 1936 roku w Grodzisku, obecnie zaś mieszka w Węgrowie. W tej miejscowości ukończyła również szkołę podstawową.
Tkactwa nauczyła się od matki i ciotki. Od dziecka pomagała przy krosnach – przewlekała nitki osnowy przez nicielnice, a pod nieobecność starszych sama zasiadała do krosien i próbowała tkać. W wieku 12 lat zaczęła wykonywać różne robótki ręczne.
W 1953 roku wyjechała z rodzinnej wsi do Szczecina i tam wyszła za mąż, by w roku 1960 zamieszkać w rodzinnych stronach męża, we wsi Wąwał w pobliżu Opoczna. W Opocznie Halina Fiołek pracowała jako chałupniczka w cepeliowskiej spółdzielni „Opocznianka”. W 1973 roku wraz z rodziną przeniosła się do Węgrowa i tam, w Podlaskiej Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego, ukończyła kurs tkania na ręcznych krosnach. Początkowo wykonywała sumaki, ale już w 1978 roku podjęła się wykonywania dywanów techniką podwójną. Jej nauczycielką i mistrzynią była artystka plastyk Zofia Rostek, która nauczyła ją, jak komponować tkaninę. Halina Fijołek szybko opanowała techniki tkackie i wkrótce samodzielnie zaczęła komponować dywany, wprowadzając swoje wzory. Wypracowała własny styl charakteryzujący się wypełnianiem całej powierzchni drobnymi elementami, jak np. drzewa o sercowatych listkach, drobne kwiatki, ptaszki, czy wreszcie budowle sakralne i wiejskie chałupy. Stosowała kontrastowe zestawienia barw.
W 1979 roku otrzymała wyróżnienie za dywan „Krajobraz Polski” zgłoszony do konkursu w białostockim muzeum. Umiejętności w zakresie tkactwa dywanów podwójnych potwierdzała później, uzyskując nagrody na różnego rodzaju konkursach i wystawach sztuki ludowej. Zdobyła między innymi nagrodę w konkursie „Ziemia bliska sercu” (Toruń 1988), osiem I nagród w konkursach „Sztuka ludowa południowego Podlasia” organizowanych w latach 1989, 1992, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999 w Siedlcach i Białej Podlaskiej oraz II nagrodę na wystawie „Wojsko Polskie w sztuce ludowej” (Warszawie 1983).
Twórczyni otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1982 roku. Jest także członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Współpracuje również z Węgrowskim Ośrodkiem Kultury – swoje umiejętności twórcze przekazuje młodzieży szkolnej w ramach „Programu Ochrony Ginących Zawodów” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 1997 roku otrzymała nagrodę Wojewody Siedleckiego za osiągnięcia artystyczne.
Dywany podwójne wykonane przez Halinę Fijołek posiadają w swych zbiorach muzea w Warszawie, Łodzi, Płocku, Toruniu, Białej Podlaskiej, Białymstoku, Łukowie, Lublinie, Ciechanowie.
Barbara Zagórna-Tężycka
Laureaci Nagrody 2000
- Teodor Biegun
- Bronisława Bednarek
- Halina Fijołek
- Stanisław Głaz
- Marianna Gumiela
- Czesława Marchewka
- Czesława Rowicka
- Franciszka Kaczmarek i Eugeniusz Kaczmarek
- Józef Chojnacki
- Wawrzyniec Hubka
- Kapela Jana Karpiela-Bułecki z Zakopanego
- Zespół „Kocudzanki” z Kocudzy I
- Zespoły Śpiewacze „Bandysie” i „Dłudzonki” z Kurpiowskiego Zespołu „Czarniacy” z Czarni
- Zespół Regionalny „Cepelia Fil Wilamowice” – Wilamowice
- Zespół Góralski „Hamernik” – Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie
- Zespół Pieśni i Tańca Akademii Rolniczej w Lublinie
- Władysław Ogrodziński
- Józef Wiktor Vaina
- Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
- Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna