Władysław Ogrodziński
Rok przyznania nagrody:
2000
Kategoria:
Kategoria V. Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej
Dziedzina:
Działalność naukowa, upowszechnianie, animacja
Region:
Warmińsko-mazurskie, Olsztyn
Urodził się 2 czerwca 1918 r. w Dolinie k/Stanisławowa na Pokuciu. Przed wojną pracował w PAU w Krakowie, po wojnie ukończył studia historyczne i podjął pracę w PAN w Krakowie.
W 1945 r. Władysław Ogrodziński na stałe przeniósł się do Olsztyna, by podjąć pracę w Stacji Naukowo-Badawczej Polskiego Towarzystwa Historycznego. W latach 1957-1968 był kierownikiem Wydziału Kultury i Sztuki w Olsztynie. Był współzałożycielem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, w 1963 r. został jego sekretarzem generalnym, następnie dyrektorem. W latach 1970-1983 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
Aktywnie włączył się w społeczną działalność popularyzującą dzieje historyczne i kulturowe Warmii i Mazur. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” oraz „Rocznika Olsztyńskiego”. Jako historyk i działacz społeczny interesował się także kulturą i sztuką ludową regionu. Posiadał znaczący dorobek naukowy i literacki. Opublikował 477 artykułów w czasopismach i wydawnictwach zbiorowych. Był inicjatorem gromadzenia pamiątek polskości na terenie Warmii i Mazur. Do jego najważniejszych przedsięwzięć wspomagających zachowanie i dokumentowanie tradycyjnej kultury ludowej należy inicjatywa wydania oraz zaopatrzenia wstępem 40. Tomu Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga „Mazury Pruskie”, opracowanie i wydanie „Kiermasów na Warmii” autorstwa W. Barczewskiego oraz publikacja z rękopisów „Pieśni ludu znad górnej Drwęcy w parafiach Ostródzkiej i Kraplewskiej zbierane w 1836 do 1840-go roku przez X.G.G. [Gustawa Gizewiusza] ”. Władysław Ogrodziński jest także autorem licznych zbiorów i opracowań obrzędów, pieśni i poezji ludowej, z których najważniejsze to: „Strzępy obyczaju weselnego na Warmii” (1950), w „Ojczyźnie Kiermasów na Warmii” (1954), „O mecenat ludowy”, (1957), „Józef Weinert ze Stanisławowa, ostatni świątkarz naWarmii” (1958), „Świątki na wymianę” ( 1958), „Warmia i Mazury” (1962). Był inicjatorem scenariuszy wystaw etnograficznych i autorem katalogów ekspozycji. Współorganizował z „Cepelią” konkursy na współczesną sztukę ludową Warmii i Mazur.
Władysław Ogrodziński zmarł w 2012 r.
Barbara Zagórna-Tężycka
Laureaci Nagrody 2000
- Teodor Biegun
- Bronisława Bednarek
- Halina Fijołek
- Stanisław Głaz
- Marianna Gumiela
- Czesława Marchewka
- Czesława Rowicka
- Franciszka Kaczmarek i Eugeniusz Kaczmarek
- Józef Chojnacki
- Wawrzyniec Hubka
- Kapela Jana Karpiela-Bułecki z Zakopanego
- Zespół „Kocudzanki” z Kocudzy I
- Zespoły Śpiewacze „Bandysie” i „Dłudzonki” z Kurpiowskiego Zespołu „Czarniacy” z Czarni
- Zespół Regionalny „Cepelia Fil Wilamowice” – Wilamowice
- Zespół Góralski „Hamernik” – Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie
- Zespół Pieśni i Tańca Akademii Rolniczej w Lublinie
- Władysław Ogrodziński
- Józef Wiktor Vaina
- Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
- Muzeum Orawski Park Etnograficzny Zubrzyca Górna