Władysław Korkuć
Rok przyznania nagrody:
1985
Kategoria:
Kategoria V. Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej
Dziedzina:
Działalność naukowa, upowszechnianie, animacja
Region:
Litwa, Wilno
Władysław Korkuć urodził się w 1928 roku w Wilnie. Zamiłowanie do muzyki i śpiewu zawdzięcza nauczycielom gimnazjum. Ukończył wokalistykę i dyrygenturę w technikum muzycznym oraz konserwatorium muzyczne. Od 1956 roku jego życie było związane z tą dziedziną sztuki. Pracował w technikum rolniczym, jako instruktor chórów w Wilnie i okolicach, działał w chórze przy państwowej rozgłośni radiowej, współpracował również z instytutem pedagogicznym.
Laureat znany był przede wszystkim jako niestrudzony popularyzator polskiej kultury w dwóch jej przejawach – pieśni i tańcu. Od początku lat 70. XX wieku, wspierany przez żonę i wiele życzliwych mu osób, zaczął zakładać na Litwie polskie dziecięce zespoły ludowe. Powołał do życia m.in. „Wilenkę” (pierwszy po wojnie zespół dziecięcy na Litwie), „Świteziankę”, „Przepióreczkę”, „Prząśniczkę”, „Biedronkę” oraz chóry „Zorza” i „Lira”. Pracował w związku z tym w wielu miastach i miejscowościach litewskich. Są wśród nich Wilno, Landwarów, Troki, Miedniki, Suderwa, Czarny Bór i Bujwidze. Zespoły utworzone przez Władysława Korkucia istnieją do dziś. Od 1947 roku, prowadził także chór parafialny „Echo” przy kościele pod wezwaniem św. Rafała w Wilnie.
Władysław Korkuć był także przez wiele lat członkiem zespołu „Wilia”. Występował w nim jako chórzysta i solista, a następnie powierzono mu stanowisko chórmistrza.
Życie laureata to także bardzo trudne doświadczenia wojenne i powojenne. Działał w konspiracji, walczył też w szeregach Armii Krajowej (jbył kombatantem Wileńskiego Okręgu AK). W 1949 roku został aresztowany (głównie za udział w tajnym harcerstwie w Wilnie), a rok później skazany na 5 lat w Gułagu w Workucie. Wyrok – po śmierci Józefa Stalina – został skrócony do 3 lat.
Władysław Korkuć jest laureatem „Orderu Uśmiechu”, odznaczenia wyjątkowego, bo przyznawanego przez dzieci. Nominowano go także do tytułu „Polak Roku 2011”.
Władysław Korkuć zmarł 18 października 2014 roku.
Opracowała Justyna Dąbrowska
Źródła: portale internetowe: www.wilia.lt, www.wilnoteka.lt, www.kurierwilenski.lt, www.magwil.lt.
Laureaci Nagrody 1985
- Marianna Bałdyga
- Rozalia Barańska-Dzięciołowska
- Waleria Czubak
- Franciszka Dąbrowska
- Piotr Dziadosz
- Władysław Gawlak
- Stanisław Graca-Gobera
- Józef Janos
- Franciszek Kurzeja
- Ludwik Łojas
- Aurelia Majewska
- Zofia Świderska
- Kazimierz Woźniak
- Aleksandra Szurmiak-Bogucka
- Antoni Janiszewski
- Jan Matysek
- Anna i Henryk Świątkowscy
- Kapela Rodziny Pudełków z Siedleczki
- Kapela Jana Stocha z Zębu na Podhalu
- Kapela Braci Trzpilów
- Zespół „Holny” z Zakopanego
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Szamotuły”
- Władysław Korkuć
- Władysław Niedoba
- Wanda Stala
- Krystyna Straszyńska
- Grupa Folkloru Polskiego "Wisła" z Kurytyby (Brazylia)
- Zespół „Piastowie” ze Sztokholmu (Szwecja)