Marco Querel
Rok przyznania nagrody:
2007
Kategoria:
Kategoria V. Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej
Dziedzina:
Działalność naukowa, upowszechnianie, animacja
Region:
Włochy
Urodził się w Morciano di Romana 28 maja 1940 r., w rodzinie Vittorio Querel (1912-1984) i Derna Muratori (1915-1992), znanych dziennikarzy, literatów, krytyków sztuki, właścicieli galerii, organizatorów imprez kulturalnych we Włoszech i za granicą, znawców sztuki i tradycji ludowych.
Marco Querel, z wykształcenia ekonomista, oficer rezerwy Marynarki Wojennej Włoch, w młodości pracował w należącej do rodziny galerii sztuki „La Feluca”. Galeria mieszcząca się w centrum Rzymu, przez kilka dekad stanowiła jeden z bardziej znanych ośrodków kulturalnych we Włoszech.
Podczas swej pierwszej podróży do Polski na przełomie 1969 i 1970 r. zainteresował się polską sztuką i tradycją ludową. W 1971 r. z okazji Międzynarodowego Festiwalu Dwóch Światów w Spoleto, we współpracy z polskim Ministerstwem Kultury i Sztuki oraz Przedsiębiorstwem „DESA”, zorganizował pierwszą oficjalną wystawę polskiej sztuki ludowej w Palazzo Collicola (komisarzem ekspozycji był Aleksander Jackowski). Od tego momentu Marco Querel przejawiał ogromną aktywność w promocji kultury polskiej we Włoszech. W okresie 25 lat działalności zorganizował ponad sto imprez kulturalnych we wszystkich większych miastach Włoch. Współpracował z wieloma polskimi muzeami i instytucjami kultury, m.in.: z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Instytutem Polskim w Rzymie oraz Polską Izbą Turystyczną.
Na szczególne wyróżnienie zasługują zorganizowane przez Marco Querel przedsięwzięcia ekspozycyjne i imprezy promujące polską kulturę tradycyjną we Włoszech, w kolejnych latach: 1974, „Polska sztuka ludowa” na wystawie Arte Fiera w Bolonii i na Expo Arte w Bari; 1975, „Polska sztuka ludowa XVII-XX wieku” w Pałacu Turystyki w Riccione;1976, „Polska sztuka naiwna i ludowa” w Rotunda Besana w Mediolanie; 1978, z okazji wyboru Papieża Jana Pawła II „Motywy sakralne w polskiej sztuce ludowej”, Rzym; 1979, „Polska sztuka ludowa” w Pordenone; 1980, „Szopki krakowskie”, antykwariaty przy ulicy Giulia, Rzym; 1982, „Polska sztuka ludowa” na Expo Arte w Bari; 1983, „Matka Boska Częstochowska w polskiej sztuce ludowej od XVI do XX wieku”, Triest, Bari, Rzym; 1985, „Szopki krakowskie”, Turyn; 1986, „Polskie tradycje świąteczne”, Taormina; 1987, „Boże Narodzenie”, Werona; 1988, prace artystów ludowych „Cepeliada” w Spoleto; 1989, „Świat teatralny Karola Wojtyły”, Todi; Pokaz kuchni polskiej w Terni; 1990, „Scenografie, szkice i kostiumy teatralne Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz”, Spoleto, Inauguracja Centrum Kultury Polskiej w Spoleto; 1991, „Wycinanki polskie” w Terme;1992, „Szopki krakowskie” na festiwalu „Polskie tradycje bożonarodzeniowe”, Spoleto;1993, 1994, 1995 wystawa „Boże Narodzenie w Polsce”, Werona; 1995, „Ludowe tradycje świąteczne”, Rzym, targi „Boże Narodzenie na świecie”; 1998, Polski Festiwal Bożonarodzeniowy”, wystawa, koncerty, Rzym; 1999, wystawa „Polskie szopki ludowe”, Veneto; 2001, „Szopki i motywy sakralne w polskiej sztuce ludowej”, Asyż; 2002, „Polskie malarstwo na szkle”, Spoleto; 2003, „Polskie zwyczaje wielkanocne”, „Wielkanoc na Kurpiach”, Spoleto; „Szopki polskie i litewskie” Massa Martana; 2004, wystawa „Szopki krakowskie”, Città di Castello.
Marco Querel zrealizował również w Polsce wiele projektów i imprez prezentujących kulturę włoską: wystawy współczesnej sztuki włoskiej w Łodzi, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, w galerii DESA „Zapiecek” w Warszawie; przedstawienia włoskich grup folklorystycznych na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
W uznaniu zasług dla promowania kultury polskiej zagranicą Marco Querel został uhonorowany Odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” (1975), Złotą Odznaką „Za pracę społeczną dla Miasta Krakowa” (1989), Złotą Odznaką „Orderu Zasługi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” (1990).
/red.K.M./
Laureaci Nagrody 2007
- Krystyna Cieśluk
- Adam Szczepanik
- Jan Karpiel-Bułecka
- Janina Kowalczuk
- Anna Stopka-Słowińska
- Filomena Krupowicz
- Irena Ostaszyk
- „Grodziszczoki” Kapela z Grodziska Dolnego
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” z Nowego Sącza
- Regionalny Zespól Śpiewaczy „KRESOWIANKA” z Letnina
- Bronisław Kurek
- Anna Borucka-Szotkowska
- Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba
- Marco Querel