Adam Szczepanik
Rok przyznania nagrody:
2007
Kategoria:
Kategoria I. Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny
Dziedzina:
Plastyka. Rzeźbiarz
Region:
Mazowieckie, powiat grodziski, Wólka Grodziska
Urodził się w 1941 r. w Antoniówce w powiecie garwolińskim. Prowadził gospodarstwo, jednak praca na roli nie zdominowała jego zainteresowań artystycznych. Na początku lat siedemdziesiątych osiedlił się w Wólce Grodziskiej. Twórczość rzeźbiarską rozpoczął pod wpływem ojca Ludwika, w 1968 r. Ich pierwsza wspólna wystawa rzeźb w drewnie i w kamieniu, odbyła się w Domu Kultury w Garwolinie, w1972 r. Prace zostały zauważone i wyróżnione w konkursie zorganizowanym przez „Cepelię”. Począwszy od lat siedemdziesiątych Adam Szczepanik wielokrotnie uczestniczył w wystawach i konkursach rzeźbiarskich w kraju i zagranicą, gdzie jego rzeźby (przedstawienia pełne i reliefy, najczęściej zdobione wielobarwną malaturą) przykuwały uwagę starannością opracowania artystycznego i doskonałą formą.
Wykonuje realistyczne przedstawienia przyrody i otaczającego wiejskiego świata, rzeźby zwierząt i ptaków, postaci i sceny z życia wsi, postaci historyczne (Józefa Piłsudskiego, Kardynała Wyszyńskiego, Papieża Jana Pawła II), sceny religijne, przedstawienia świętych oraz figury nagrobne (nagrobek Matki). W otoczeniu swojego domu w Wólce Grodziskiej umieścił trzy kapliczki w formie postumentów zwieńczonych figurami świętych Chrystusa i Matki Boskiej, ustawionych na cokołach, ozdobionych z czterech stron płaskorzeźbami i cytatami z modlitw.
Jego prace rzeźbiarskie znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych w Warszawie, Płocku, Krakowie oraz Toruniu. Adam Szczepanik brał udział w kiermaszach i festiwalach folklorystycznych, w mazowieckich i ogólnopolskich konkursach sztuki ludowej m.in. w Płocku, Kazimierzu Dolnym, Bukowinie Tatrzańskiej, Żywcu, Czersku i Grodzisku Mazowieckim. Jest laureatem wielu konkursów m.in. otrzymał I nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Artystyczne rękodzieło wsi” (1978), wyróżnienie w konkursie „Stare i nowe Mazowsze” (1985), II nagrodę w przeglądzie twórczości ludowej Mazowsza (1998), II nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Rzeźba ludowa” (2003). W 2003 r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego za całokształt pracy twórczej.
Od 1998 r. odrębną dziedziną działalności Adama Szczepanika, którą poznał podczas festiwalu folklorystycznego w Bukowinie Tatrzańskiej, jest wytwarzanie ligawek i trąbit oraz gra na tych instrumentach. Od 1989 roku jest członkiem STL.
/red.K.M./
Laureaci Nagrody 2007
- Krystyna Cieśluk
- Adam Szczepanik
- Jan Karpiel-Bułecka
- Janina Kowalczuk
- Anna Stopka-Słowińska
- Filomena Krupowicz
- Irena Ostaszyk
- „Grodziszczoki” Kapela z Grodziska Dolnego
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” z Nowego Sącza
- Regionalny Zespól Śpiewaczy „KRESOWIANKA” z Letnina
- Bronisław Kurek
- Anna Borucka-Szotkowska
- Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba
- Marco Querel