„Grodziszczoki” Kapela z Grodziska Dolnego
Rok przyznania nagrody:
2007
Kategoria:
Kategoria III. Kapele ludowe
Dziedzina:
Muzyka
Region:
Podkarpackie, powiat leżajski, Grodzisko Dolne
Kapela założona została w 1965 r. Gra od ponad czterdziestu lat w stałym tradycyjnym składzie instrumentów, typowym dla kapel okolic Grodziska Dolnego. W 2007 w skład kapeli wchodzili mieszkańcy gminy Grodzisko Dolne: klarnecista Franciszek Kostek (ur. 1962), cymbalista Edward Markocki (ur. 1930), skrzypek prymista Józef Bosak (ur. 1935), skrzypek Franciszek Hałas (ur. 1932), kontrabasista Stanisław Kuźniar (ur. 1960). Najstarsi członkowie kapeli pamiętają muzykantów jej pierwszego składu (K. Skwałek, F. Markocki, J. Kula, J. Czerwonka, J. Rafa, S. Malach, T. Majkut, E. Markocki) i ich początkowe lata gry na wiejskich zabawach i uroczystościach. Dotychczas wykonują tradycyjny repertuar, są to głównie tańce grodziskie, z okolicznych wsi i z regionu rzeszowskiego: „Polka z Bud”, „W Grodzisku na rynku”, „Zachodzi słoneczko”, „Szła dziewczyna koło młyna”, „Na roli”, „Walc rybka”, „Oberek”, „Polka galopka”, „Krakowiak”, „Tramelka grodziska”, „Sztajerek”, „Oberek Podkudłacz”.
Kapela działa pod patronatem i opieką organizacyjną Gminnego Ośrodka Kultury w Grodzisku Dolnym. Od 1973 r. współpracuje z Regionalnym Zespołem „Grodziszczoki”.
Od początku działalności kapela „Grodziszczoki” aktywnie uczestniczyła w imprezach folklorystycznych regionalnych i ogólnopolskich, także w koncertach zagranicznych (Niemcy, Słowacja, Ukraina, . Udział w wielu konkursach i przeglądach przyniósł kapeli nagrody i znaczące wyróżnienia, stanowił jednocześnie okazję do zamierzonej promocji regionu i popularyzacji autentycznej kultury muzycznej rzeszowskiej wsi.
Do najważniejszych osiągnięć Kapeli „Grodziszczoki” należą laury zdobyte w ogólnopolskich imprezach folklorystycznych: „Złota Wierzba” na Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku (1979), nagroda główna „Baszta” Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (1993), I miejsce w Międzywojewódzkich Spotkaniach Kapel w Wiśniowej (1995 i 1996), II nagroda Festiwalu w Kazimierzu oraz honorowe wyróżnienie za działalność artystyczną „Liść lauru”(1997), I nagroda podczas Wojewódzkich Spotkań Kapel w Błażowej oraz Nagroda Publiczności dla Kapeli w XVIII Międzynarodowym Spotkaniach Kapel Ludowych w Toruniu (1998 i 2000), II miejsce na Spotkaniach Kapel Ludowych w Głogowie Młp. (1999), I miejsce w Spotkaniach Kapel „Na rzeszowską nutę” (2000), I nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Instrumentalistów w Kazimierzu (2002), I nagroda na VIII Spotkaniu Muzyków i Śpiewaków Ludowych w Łące (2002), I miejsce w VIII Regionalnym Spotkaniu Kapel Ludowych w Błażowej (2003), I miejsce Kapeli i Edwarda Markockiego w Festiwalu Kapel i Instrumentalistów Ludowych w Kazimierzu (2003), I Nagroda na XXIV Ogólnopolskim Spotkaniu Cymbalistów w Rzeszowie (2005), III miejsce w Kazimierzu (2006). Na szczególną uwagę zasługują indywidualne wyróżnienia i nagrody zdobyte przez cymbalistę kapeli Edwarda Markockiego: II nagroda na XXI Ogólnopolskim Spotkaniu Cymbalistów w Rzeszowie (2002), Główna Nagroda „Złota Trombita Żywiecka” na I Międzynarodowym Przeglądzie Instrumentalistów Ludowych w Żywcu (2003), Grand Prix na XXII Ogólnopolskim Spotkaniu Cymbalistów w WDK w Rzeszowie (2003), II miejsce w Kazimierzu nad Wisłą (2004), I Nagroda w Ogólnopolskim Spotkaniu Cymbalistów w Rzeszowie (2004 i 2005).
/red.K.M./
Laureaci Nagrody 2007
- Krystyna Cieśluk
- Adam Szczepanik
- Jan Karpiel-Bułecka
- Janina Kowalczuk
- Anna Stopka-Słowińska
- Filomena Krupowicz
- Irena Ostaszyk
- „Grodziszczoki” Kapela z Grodziska Dolnego
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” z Nowego Sącza
- Regionalny Zespól Śpiewaczy „KRESOWIANKA” z Letnina
- Bronisław Kurek
- Anna Borucka-Szotkowska
- Małgorzata Dziurowicz-Kaszuba
- Marco Querel