Zespół Pieśni i Tańca Towarzystwa „Kultura i Tradycja” z Curcelles les Lens (Francja)
Rok przyznania nagrody:
1989
Kategoria:
Kategoria IV. Zespoły folklorystyczne
Dziedzina:
Taniec. Muzyka. Śpiew
Region:
Francja, Courcelles les Lens
Towarzystwo „Kultura i Tradycja” powstało w Courcelles les Lens w 1977 roku. Jego prezesem została Irena Kortus. Rok później, podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia, miał miejsce pierwszy występ zespołu Pieśni i Tańca Towarzystwa „Kultura i Tradycja” pod przewodnictwem Marcela Kłopockiego.
Obecnie w ramach zespołu działa około 100 członków zrzeszonych w grupie dorosłej („Kalina”), dziecięcej („Malina”), chórze, kapeli oraz ekipie technicznej. Choreografem i dyrektorem artystycznym zespołu od wielu lat jest Bernard Kłopocki.
Grupa – od początku działalności – prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny, dysponuje również szerokim asortymentem strojów ludowych (pod tym względem znajduje się w światowej czołówce). W jej repertuarze znaleźć można pieśni i tańce z 16 regionów etnograficznych Polski (m.in. tańce rzeszowskie, nowosądeckie, cieszyńskie) oraz wiernie odtworzone obrzędy i widowiska (m.in. „Oczepiny”) – to one cieszą się największym powodzeniem wśród publiczności. Rokrocznie zespół występuje także z programem bożonarodzeniowym pt. „Arbre de Noël“.
„Kalina“ koncertowała w trakcie blisko 40-letniej kariery w wielu miastach Francji (m.in. w Paryżu, Arras, Lille, Dijon i Roubaix), często jest też zapraszana na różnorodne imprezy polonijne i zawsze jest entuzjastycznie przyjmowana. Gościła także z programami artystycznymi na scenach Belgii i Anglii. Zespół występował również podczas kilku edycji Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie i sam organizował festiwale polonijnych zespołów folklorystycznych we Francji, na które przybywały grupy m.in. z Anglii i Belgii.
Warto nadmienić, iż z inicjatywy Towarzystwa „Kultura i Tradycja” nawiązano współpracę między miastami Courcelles les Lens i Radymno (współpraca miast partnerskich).
„Kalina” została uhonorowana wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami. Otrzymała m.in. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, tytuł „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, dyplom podczas X Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie oraz Medal Zgromadzenia Narodowego Francji.
Opracowała Justyna Dąbrowska
Źródła: foldery VIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, Rzeszów 1989, X Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, Rzeszów 1996, XI Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, Rzeszów 1999
Laureaci Nagrody 1989
- Bazyli Albiczuk
- Julian Brzozowski
- Janina Buraczyk
- Stanisława Dąbrowska
- Zuzanna Gwarek
- Stanisław Korpa
- Władysław Baranowski
- Jan Hołubowski
- Maria Orlik i Władysław Orlik
- Jan Kacwin
- Zespół Pieśni i Tańca „Poiana” z Piławy Dolnej
- Zespól Śpiewaczy „Pogranicze” z Szypliszk
- Jerzy Lipka
- Janina Marcinkowa
- Piotr Świerc
- Zespół Pieśni i Tańca „Nasz Balet” z Argentyny
- Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” z Reims (Francja)
- Zespół Pieśni i Tańca Towarzystwa „Kultura i Tradycja” z Curcelles les Lens (Francja)
- Zespól Tańca „Echo z Polski” z Toledo (USA)
- Danuta Collin
- Helena Śliwka
- Jadwiga Hirt