Zespół Pieśni i Tańca „Nasz Balet” z Argentyny
Rok przyznania nagrody:
1989
Kategoria:
Kategoria IV. Zespoły folklorystyczne
Dziedzina:
Taniec. Muzyka. Śpiew
Region:
Argentyna, Buenos Aires
Zespół został założony w 1949 roku w Buenos Aires dzięki inicjatywie Elżbiety Niewiadomskiej-Bogusławlewicz (tancerka Teatru Polowego 2. Korpusu PSZ) i emigrantów z Polski, którzy osiedlili się w Argentynie po 1945 roku. Grupa od początku działała pod auspicjami Związku Polaków w Argentynie jako jego zespół reprezentacyjny.
Repertuar „Naszego Baletu” to tańce ludowe z wielu regionów Polski. Zespół prezentuje je w barwnych kostiumach, które wiernie odtwarzają polskie stroje ludowe.
W pierwszych latach istnienia formacja występowała tylko podczas uroczystości polonijnych, ale bardzo szybko zyskała popularność i zaczęła koncertować także dla szerszej publiczności. Do sukcesu zespołu przyczyniły się wydatnie praca i talent organizacyjny założycielki grupy.
Już w 1962 roku „Nasz Balet” zdobył pierwszą nagrodę podczas Krajowego Konkursu Folkloru w Buenos Aires, a także najwyższe trofeum na Festiwalu – Konkursie Międzynarodowym, którego organizatorem było Włoskie Towarzystwo „Unione Benevolenza”. Występował również w teatrach „Colon”, „San Martin”, „Comunidad Israelita” i w argentyńskiej telewizji.
W 1975 roku utworzono grupę dla dzieci emigrantów – „Nasz Balecik”. Kilkanaście lat później – w 1989 roku „Nasz Balet” wystąpił po raz pierwszy na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Liczył wtedy około 70 członków i miał na koncie ponad 900 koncertów. W ostatnich latach zespół zrzeszał 30 osób, rekrutujących się głównie spośród młodzieży polonijnej. Mimo trudności finansowych, które dotknęły całe społeczeństwo argentyńskie, formacja wciąż angażuje się w uroczystości i występy podczas wielu festiwali.
Rok 2009 był dla zespołu czasem jubileuszu – 60-lecia istnienia. „Nasz Balet” wystąpił wtedy z koncertem galowym w Teatrze Auditoriio de Belgrano w Buenos Aires. Pojawiły się na nim trzy pokolenia tancerzy i liczna widownia, wśród której byli nie tylko członkowie Polonii argentyńskiej. W 2010 roku grupa reprezentowała polską społeczność zamieszkującą Argentynę podczas uroczystych obchodów 200. rocznicy odzyskania niepodległości przez to państwo.
Opracowała Justyna Dąbrowska
Źródła: folder VIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, Rzeszów 1989
Laureaci Nagrody 1989
- Bazyli Albiczuk
- Julian Brzozowski
- Janina Buraczyk
- Stanisława Dąbrowska
- Zuzanna Gwarek
- Stanisław Korpa
- Władysław Baranowski
- Jan Hołubowski
- Maria Orlik i Władysław Orlik
- Jan Kacwin
- Zespół Pieśni i Tańca „Poiana” z Piławy Dolnej
- Zespól Śpiewaczy „Pogranicze” z Szypliszk
- Jerzy Lipka
- Janina Marcinkowa
- Piotr Świerc
- Zespół Pieśni i Tańca „Nasz Balet” z Argentyny
- Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” z Reims (Francja)
- Zespół Pieśni i Tańca Towarzystwa „Kultura i Tradycja” z Curcelles les Lens (Francja)
- Zespól Tańca „Echo z Polski” z Toledo (USA)
- Danuta Collin
- Helena Śliwka
- Jadwiga Hirt