Jan Hołubowski
Rok przyznania nagrody:
1989
Kategoria:
Kategoria I. Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny
Dziedzina:
Muzyka. Instrumentalista. Cymbalista
Region:
Warmińsko-mazurskie, powiat braniewski, Braniewo
Jan Hołubowski urodził się w 1908 roku w Piłokańcach na Wileńszczyźnie. Był jednym z najwybitniejszych cymbalistów wileńskich. Wywodził się z rodziny kultywującej tradycje muzyczne swego regionu. Podobnie jak trzech braci był krawcem. Uprawiał swój zawód wędrując przez wsie i miasteczka świadcząc usługi krawieckie. Z zamiłowania Jan Hołubowski był muzykiem. Grał na zabawach i weselach modne w tym czasie polki, mazurpolki, kadryle, kozaki, lawonichy i tanga.
Po II wojnie światowej osiadł w Braniewie. Jako cymbalista często brał udział w konkursach i festiwalach: w Kazimierzu Dolnym w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, w Gryfinie k/Szczecina w ,,Tumieju Cymbalistów Wileńskich”, w Gdańsku w Jarmarku Dominikańskim, w Lidzbarku Warmińskim na ,,Zajazdach Cymbalistów”.
Jan Hołubowski był wielokrotnie nagradzany. Zbiory nagrań artysty znajdują się, m.in. w: Radiowym Centrum Kultury Ludowej w Warszawie, Instytucie Sztuki PAN, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Artysta był znanym wykonawcą cymbałów wileńskich, które znajdowały nabywców w kraju i za granicą. Jeden z instrumentów Jana Hołubowskiego otrzymał król Tajlandii w prezencie od polskich służb dyplomatycznych. Cymbały artysty znajdują się w zbiorach muzealnych, m.in. w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Jan Hołubowski przez wiele lat kształcił młodzież w trudnej sztuce gry na cymbałach, pozostawiając godnych siebie następców. Uczniowie zapamiętali mistrza jako kresowego szlachcica, rubasznego, dowcipnego i zawsze przyjaznego ludziom.
Jan Hołubowski zmarł w 1996 roku.
Marian Pokropek/Tomasz Strączek
Laureaci Nagrody 1989
- Bazyli Albiczuk
- Julian Brzozowski
- Janina Buraczyk
- Stanisława Dąbrowska
- Zuzanna Gwarek
- Stanisław Korpa
- Władysław Baranowski
- Jan Hołubowski
- Maria Orlik i Władysław Orlik
- Jan Kacwin
- Zespół Pieśni i Tańca „Poiana” z Piławy Dolnej
- Zespól Śpiewaczy „Pogranicze” z Szypliszk
- Jerzy Lipka
- Janina Marcinkowa
- Piotr Świerc
- Zespół Pieśni i Tańca „Nasz Balet” z Argentyny
- Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” z Reims (Francja)
- Zespół Pieśni i Tańca Towarzystwa „Kultura i Tradycja” z Curcelles les Lens (Francja)
- Zespól Tańca „Echo z Polski” z Toledo (USA)
- Danuta Collin
- Helena Śliwka
- Jadwiga Hirt