Stanisław Rekowski
Rok przyznania nagrody:
1983
Kategoria:
Kategoria I. Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny
Dziedzina:
Plastyka. Rzeźbiarz
Region:
Pomorskie, powiat starogardzki, Więckowy
Urodził się 14 VI 1895 r. we wsi Więckowy na pograniczu Kaszub i Kociewa (d. pow. Kościerzyna) woj. gdańskie. Pochodził ze starej rodziny drobnoszlacheckiej. W czasie I wojny światowej ranny koło Mławy, był leczony w Świeciu. Tam po raz pierwszy zajął się snycerstwem i rzeźbieniem. Po zakończeniu II wojny osiadł na rodzinnym gospodarstwie w Więckowych.
Był rzeźbiarzem-ptasznikiem. Ptaki rzeźbił przez całe życie: pojedyncze, w stadach, na gałązkach, w zabawkach, z postaciami ludzkimi, na meblach. Ptaki o nadzwyczajnych kształtach i kolorystyce: dudki, pawie, koguty, bociany, sroki, papugi, gołębie i wiele, wiele innych. Obdarzał nimi dzieci, chętnie rozdawał starszym do przystrojenia domów. Oprócz ptaków wykonywał i rzeźbił różnorodne zabawki: karuzele, wiatraczki, ,,aroplany”, konie na biegunach, żołnierzy, leśne zwierzęta. Wykonywał także rzeźby sławnych Polaków- Kopernika, Sobieskiego, Kościuszkę, Mickiewicza, czy Pułaskiego. Chętnie zdobił snycerką i płaskorzeźbą meble, ramy do obrazów, zegary itp. Wykonywał też rzeźby figuralne o tematyce sakralnej, historycznej i postacie wiejskie. Np. na konkurs ,,M. Kopernik w rzeźbie ludowej” (Toruń 1973) wykonał udaną rzeźbę astronoma w kamieniu. W konkursach sztuki ludowej uczestniczył rzadko ponieważ większość ogłaszanych konkursów miało określoną tematykę obcą rzeźbiarzowi. Chętniej natomiast korzystano z rzeźb Rekowskiego w wystawiennictwie muzealnym.
Największy zbiór rzeźb S. Rekowskiego posiada Dział Etnograficzny Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Stanisław Rekowski zmarł w 1984 roku.
Marian Pokropek
Laureaci Nagrody 1983
- Wojciech Błaszkowski
- Andrzej Gombos
- Franciszek Górka
- dr Daniel Kadłubiec
- Jadwiga Legierska
- dr Józef Majchrzak
- Anna Malec
- Helena Ochendowska
- Barbara Peszat-Królikowska
- Karol Piegza
- Stanisław Rekowski
- Józef Szczerba
- Kapela Dudziarzy z Wielkopolski – Antoni Krzyżoszczak i Stanisław Nawrot z Topólka
- Malarki z Włocławka – zdobnictwo fajansów: Eugenia Adamczewska, Kazimiera Rzeczkowska, Genowefa Wódecka, Salomea Zajkowska
- Zespół Pieśni i Tańca "Trzciana" z Trzciany
- Zespół Śpiewaczek Wiejskich „Kalinki” z Kalinówki