Władysław Obrochta
Rok przyznania nagrody:
1978
Kategoria:
Kategoria I. Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny
Dziedzina:
Muzyka. Skrzypek
Region:
Małopolskie, Podhale, Zakopane
Władysław Obrochta uodził się 7 XI 1914 r. w Zakopanem w rodzie góralskim od pokoleń znanym z muzykowania. Jego dziadkiem był sławny Bartek Obrochta przygrywający Karolowi Szymanowskiemu, ojcem - równie znany skrzypek, Jan Obrochta. Dom rodzinny Obrochtów rozbrzmiewał muzyką, śpiewem, tańcem. Był odwiedzany przez Szymanowskiego, Zborowskiego, Stryjeńskich, Mienczykowskich i wielu innych ludzi kultury, nauki i sztuki. Ten utrzymujący się w domu rodzinnym klimat tradycyjnej kultury góralskiej wywarł duży wpływ na przyszłe zainteresowania młodego Władysława. Został, jak ojciec i dziad - muzykiem. Gry na skrzypcach zaczął uczyć się już w 7 roku życia i dość wcześnie, bo już jako 12-14-letni chłopak towarzyszył ojcu i braciom w kapeli rodzinnej.
Największe sukcesy przyszły jednak w późniejszych latach, kiedy nastała „moda” na konkursy, festiwale i przeglądy folklorystyczne. W 1952 r. z okazji 15. rocznicy śmierci K. Szymanowskiego zorganizowano w Zakopanem I Konkurs Muzyk Góralskich. Muzyka Obrochtów w klasycznym składzie: Władysław - prym, Jan (ojciec Władysława) - sekund I, Stanisław (brat) - sekund II i Stanisław Gąsienica - bas, zdobyła I nagrodę. Trzy lata później, w 60. rocznicę śmierci Sabały na II Konkursie Muzyk Góralskich Obrochtowie (bez ojca, który zmarł) uzyskali ponownie I nagrodę. W 1973 r. W. Obrochta wystąpił jako solista na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym zdobywając II miejsce, a rok później na tymże festiwalu otrzymał dyplom za popularyzację muzyki góralskiej.
W czasie „Jesieni Tatrzańskiej” w 1976 r. w przeglądzie kapel na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym Ziem Górskich W. Obrochta uzyskuje I nagrodę, takąż samą w 1977 r. w przeglądzie „Muzyk góralskich” zorganizowanym przez Muzeum Tatrzańskie z okazji otwarcia wystawy podhalańskich instrumentów muzycznych.
Poza wymienionymi, najważniejszymi festiwalami i konkursami, W. Obrochta występował często we własnym środowisku na Podhalu, na posiadach góralskich i w wieczornicach organizowanych z okazji różnych uroczystości i rocznic państwowych i środowiskowych.
Reprezentując w grze najbardziej tradycyjne formy muzyki góralskiej W. Obrochta często uczestniczył w nagraniach radiowo-telewizyjnych i dla potrzeb naukowych. W. Obrochta, na Podhalu działał nie tylko jako muzyk. Od 1944 r. prawie do lat sześćdziesiątych był ratownikiem w zakopiańskim GOPR. W 1955 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
Władysław Obrochta zmarł w 1993 roku.
Marian Pokropek
Laureaci Nagrody 1978
- Stanisława Bakuła
- dr Jan Piotr Dekowski
- Jan Gąsior
- Jan Józefowski
- dr Longin Malicki
- Sabina Masełbas
- ks. Edward Nitka
- Władysław Obrochta
- Klara Prillowa
- Jan Tylka
- Tadeusz Więckowski
- Józef Zganiacz
- Waleria Żarnoch
- Kapela Dudziarzy z Rawicza
- Zespół Malarek z Zalipia
- Zespół Redakcji Kwartalnika „Polska Sztuka Ludowa”