Michał Cieśla
Rok przyznania nagrody:
2001
Kategoria:
Kategoria V. Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej
Dziedzina:
Działalność naukowa, upowszechnianie, animacja. Literatura ludowa
Region:
Ameryka Północna. Podhale
Urodził się w 1917 r. w USA w stanie Pensylwania w rodzinie emigrantów, górali z Podhala. Matka Michała Cieśli wraz z dziećmi wróciła do Polski w 1925 r., ojciec dołączył po 7 latach. Dzieciństwo i młodość spędził na Podhalu. W czasie wojny, w 1942 r. założył rodzinę. Po wojnie jako baca pracował przy wypasie owiec i wyrobie serów. W latach 1957-1963 był pracownikiem Nowotarskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Podhale”.
Posiadanie obywatelstwa amerykańskiego utrudniło mu życie w latach 50-tych, a ciężkie warunki socjalne sprawiły, że podjął starania o wyjazd z żoną Bronisławą i pięciorgiem dzieci do USA. Wyjechał z Polski w 1965 r. Ogromne przywiązanie do kultury góralskiej i aktywna natura Michała Cieśli spowodowały, że szybko włączył się w nurt życia organizacyjnego Podhalan w USA. Już w 1970 r. powierzono mu opiekę nad zespołem góralskim „Giewont”. Wkrótce sam stworzył zespół „Harnasie”. Pisał wiersze, przyśpiewki góralskie, teksty do nagrań muzyki góralskiej, które wykorzystywały w swoim repertuarze zespoły „Harnasie” i „Giewont”. Najsłynniejsze z nich to: „Kolędy góralskie”, „Podhalańska Msza Święta”, „O Papieżu – Polaku”, „Powstanie Chochołowskie”, „Pożegnanie Tatr”. Jego twórczość cieszyła się ogromnym powodzeniem. Michał Cieśla tworzył również scenariusze widowisk, dla zespołów góralskich: „Sen góralki” czy „Nieudane namówiny”. Po przejściu na emeryturę nadal pisał wiersze, uświetniające uroczystości i ważne wydarzenia polonijne.
Utwory swe zebrał w tomiku „Ku wspomnieniom” tworząc w ten sposób kronikę wydarzeń ważnych dla Podhalan, Polski i Polonii w Chicago. Jest to również dokumentacja życia osobistego– człowieka pełnego wrażliwości, wielkiego patrioty, a przede wszystkim wielkiego miłośnika Podhala i kultury góralskiej.
Wybitna działalność Michała Cieśli została doceniona w Polsce i USA. Otrzymał Odznakę „Złotego Pasa”, nagrodę w dziedzinie kultury przyznaną z okazji 70-lecia Związku Podhalan oraz odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej RP” (w 1994 r.).
/red.K.M./
Laureaci Nagrody 2001
- Józefa Albiniak
- Janina Boniakowska
- Wacław Kułakowski
- Władysław Kulawiak
- Alfreda Magdziak
- Maria Majchrzak
- Marianna Pawlak
- Zdzisław Purchała
- Otylia Uczciwek
- Edmund Edward Zieliński
- Dziecięco-Młodzieżowa Kapela Dudziarska z Leszna
- Kapela Mateusza Cieliszaka z Kocudzy
- Kapela ludowa z Radziszowa
- Zespół śpiewaczy „Nadburzański Klon Zielony”
- Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Zespół regionalny „Krakowiacy Ziemi Brzeskiej” w Brzesku
- Alicja Haszczak
- Michalina Wojtas
- Helena Chłopek
- Anna Adamowicz
- Michał Treszczyński
- Waldemar Wiszniewski
- Michał Cieśla
- Opolskie Towarzystwo Kulturalno – Oświatowe