Kapela Jana Gacy z Przystałowic Małych
Rok przyznania nagrody:
2002
Kategoria:
Kategoria III. Kapele ludowe
Dziedzina:
Muzyka. Skrzypek
Region:
Mazowieckie, powiat przysuski, Radomskie, Przystałowice Małe
Jan Gaca (1933-2013) urodził się i mieszkał w Przystałowicach Małych. Jego rodzicami byli Karol i Antonina z Kłosińskich (znana śpiewaczka, często zapraszana na wesela w roli starszej druhny). Bracia matki Jan i Józef Kłosińscy dobrze grali na organkach. Rodzeństwo Jana również było uzdolnione muzycznie. Od 1954 do 1960 r. kapela rodzinna Gaców funkcjonowała w składzie: Piotr (skrzypce), Władysław (harmonia), Jan (baraban).
Jan Gaca grał na skrzypcach od 16 roku życia, był samoukiem, chodził na wesela i zabawy, podsłuchiwał grających mistrzów skrzypiec. Grał również w kapeli z bratem stryjecznym – Stefanem Gacą z Przystałowic Małych (bębenek). W okolicy było wielu znamienitych muzyków: Franciszek Pańczak z Kolonii Bąków, Janusz Bogusz z Kamiennej Woli, Jaźwiec z Ossy k. Odrzywołu; Kapela braci Kędzierskich, skrzypków: Walentego i Jana w Rduchowie; Tadeusza Jedynaka z Przystałowic Małych i Józefa Zarasia z Nieznamierowic.
Kapela Jana Gacy przygrywała zespołowi ”Zakukała kukułeczka” z Gałek Rusinowskich, podczas realizacji widowisk obrzędowych („Darcie pierza”, „Kusaki”, „Pastorałki”, „Śmigus-Dyngus”, „Chodzenie z gaikiem”, „Swaty”) oraz w konkursie ogólnopolskim tradycyjnego tańca ludowego w Rzeszowie.
Jan Gaca trzykrotnie występował w Kazimierzu na festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Największy sukces odniósł w 2001 r., kiedy wraz z Jackiem Bursą (harmonia pedałowa) zdobył w Kazimierzu pierwszą nagrodę. W Maciejowicach na Konkursie Kapel i Śpiewaków Ludowych Regionów Nadwiślańskich w 2001 r. otrzymał I nagrodę, w 2002 r. nagrodę główną – Złote Basy.
Jan Gaca należał do nielicznego grona autentycznych i niepowtarzalnych skrzypków ludowych Ziemi Radomskiej. Zachował stary miejscowy repertuar muzyczny tradycyjną technikę gry, a także prostotę i naturalność zachowania na scenie.
Uczył gry na skrzypcach ludzi zafascynowanych autentyczną muzyką ludową, skupionych w Stowarzyszeniu „Dom Tańca”. Nagrania jego muzyki znajdują się w archiwach Polskiego Radia w Kielcach, Instytutu Sztuki PAN, Polskiego Radia oraz Andrzeja Bieńkowskiego i Stowarzyszenia „Dom Tańca” w Warszawie.
Uczestniczył w International Accordion Festival w San Antonio w Teksasie. W kwietniu 2013 r. występował obok polskich zespołów folkowych na festiwalu FolkBaltica w Niemczech.
W 2013 r. Jan Gaca został laureatem dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.
Adolf Krzemiński
http://www.youtube.com/watch?v=W6lkLNWydzQ
http://www.youtube.com/watch?v=zqIYjZgvEMU
http://www.youtube.com/watch?v=dVeLT3bXTg8
https://www.youtube.com/watch?v=y43vrneCPNs
Laureaci Nagrody 2002
- Honorata Bloch
- Adam Głuszek
- Aniela Gmoch
- Władysław Gruszczyński
- Anna Ficoń
- Józef Janczak
- Alicja Kochanowska
- Jan Kowalski
- Stefan Sidoruk
- Roman Śledź
- Piotr Woliński
- Kapela Jana Gacy z Przystałowic Małych
- Kapela Władysława Zarzyckiego z Maciejowic
- Kapela Ludowa „Marciny” z Marcinowa
- Zespół obrzędowy ze Strykowic Górnych
- Zespół Śpiewaczy KGW z Łukowej I
- Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
- dr Jan Łuczkowski
- prof. Teresa Smolińska
- „Dom Tańca”. Stowarzyszenie na rzecz kultury tradycyjnej w Warszawie
- Tadeusz Bukowski-Groska
- Stanisław Kulawiak
- Jan Słodyczka-Maśniak