Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”
Rok przyznania nagrody:
2005
Kategoria:
Kategoria IV. Zespoły folklorystyczne
Dziedzina:
Taniec. Muzyka. Śpiew
Region:
Wielkopolskie, Poznań
Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” dawniej „Cepelia-Poznań” powstał w styczniu 1962 r. pod patronatem Spółdzielni „Rytosztuka” w Poznaniu i Związku Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Warszawie. Od 1996 r. działa w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Od 2000 r. Zespół współpracuje z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zespół „Wielkopolanie” kultywuje tradycje muzyczne regionu. Aktualny repertuar zespołu obejmuje programy oparte na folklorze wielkopolskim: „Od Szamotuł” - tańce i przyśpiewki szamotulskie, „W gościńcu - zabawa Biskupian” - tańce z okolic Domachowa, Krobi i Gostynia, „Na jarmarku świętojańskim” - tańce i śpiewy Bambrów Poznańskich, „Ewka z Łazarza” - folklor miejski, „Idziem sobie po rożnie” zwyczaje zapustne Ziemi Lubuskiej. Zespołowi towarzyszą trzy kapele wielkopolskie w oryginalnym tradycyjnym składzie (kapela dudziarska, koźlarska i szamotulska).
W ciągu wielu lat repertuar zespołu rozszerzał się i obecnie „Wielkopolanie” prezentują tańce narodowe (Polonez, Mazur, Kujawiak, Oberek, Krakowiak z Konikiem Zwierzynieckim) oraz tańce i przyśpiewki innych regionów kraju: „Hej prosili mnie na muzykę” - tańce lubelskie z okolic Krzczonowa, „Koło mego stawka” - suita tańców i przyśpiewek rzeszowskich, „Ej siano, siano” - Krakowiacy Wschodni, „Zwyczaj chodzenia z kogutkiem i gaikiem w Łowickiem” - tańce i przyśpiewki łowickie, tańce i przyśpiewki Górali Beskidu Śląskiego, tańce i przyśpiewki opoczyńskie, „Barbara Święta o górnikach pamięta” tańce i śpiewy Górnego Śląska, „Werbung” ostatnia spiska zabawa chłopców idących na wojnę.
Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” prezentował folklor regionu i kraju na 5 kontynentach w 35 państwach świata. Odbył ponad dwa tysiące koncertów w Polsce i za granicą. Działalność "Wielkopolan" dokumentują nagrania telewizyjne, radiowe, dwie kasety magnetofonowe, kaseta video z folklorem Wielkopolski pt. „Wiwatem po Wielkopolsce” oraz płyty DVD.
Za całokształt działalności zespół otrzymał Nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz Honorowy Dyplom Ministra Spraw Zagranicznych za „Upowszechnianie kultury polskiej za granicą” i Medal Towarzystwa „Polonia”. Jest laureatem nagrody Miasta Poznania i Województwa Poznańskiego. Z okazji jubileuszu 40–lecia istnienia w 2003 r. otrzymał Honorową Odznakę Województwa Wielkopolskiego.
Zespół „Wielkopolanie” jest członkiem Międzynarodowej Organizacji CIOFF od 1993 r.
Mirosława Bobrowska
Laureaci Nagrody 2005
- Czesława Kaczyńska
- Jan Kuczyński
- Włodzimierz Naumiuk
- Józefa Sordyl i Zofia Sordyl
- Marian Styrczula-Maśniak
- Rozalia i Józef Szypuła
- Paweł Winiarski
- Stefan Wrona
- Marian Karczmarczyk
- Kapela Ludowa „Dobrzeliniacy” z Żychlina
- Stanisław Pietras z Kapelą „Huc mi ta huc”
- Kapela Stanisława Skiby z Rzeczycy
- Zespół Regionalny „Goliniacy” z Goliny
- Zespół Folklorystyczny „Jutrzenka” z Dołhobrodów
- Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie”
- Zygmunt Ciesielski
- Jerzy Dynia
- Orkiestra Św. Mikołaja z Lublina