Jan Banaszak
Rok przyznania nagrody:
1988
Kategoria:
Kategoria V. Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej
Dziedzina:
Działalność naukowa, upowszechnianie, animacja
Region:
Francja, Saint-Dizier
Jan Banaszak to przede wszystkim znakomity muzyk, nauczyciel, ale i popularyzator polskiego folkloru we Francji. Już jako dziecko zdradzał ogromny talent muzyczny (w wieku 14 lat założył własny, nieduży zespół). Ukończył konserwatorium muzyczne w Saint Etienne (dyplom w klasie skrzypiec).
W 1969 roku laureat wszedł w skład l’Orchestre Lyrique w Saint Etienne, w której występował przez dwa lata. Po rozpoczęciu służby wojskowej również został członkiem orkiestry.
Przez wiele lat (między 1973 a 2011 rokiem) uczył w klasie skrzypiec, a także altówki, w szkole muzycznej w Saint-Dizier. W tym czasie prowadził również wiele orkiestr i zespołów muzycznych. Pracował także w l’Harmonie Municipale (w latach 1973-1981, jako dyrektor), w filharmonii (w latach 1974-1981, jako skrzypek) i w zespole filharmoników (w latach 1981-2004, jako kierownik) w Saint Dizier.
Jego ogromną zasługą było utworzenie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” – kierował nim i był jego choreografem przez 20 lat (od 1978 roku). Formacja wystąpiła blisko 400 razy podczas różnorodnych koncertów i festiwali. „Mazowsze” zdobyło także I nagrodę podczas Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie w 1980 roku. W latach 90. XX wieku pieczę nad zespołem przejął Phillipe Dulat.
Warto nadmienić, iż Jan Banaszak zasłużył się również dla zacieśniania przyjaźni polsko-francuskiej pod koniec at 80. XX wieku i na początku 90. Przejawem tego było nawiązanie wspólpracy między Łańcutem i Sait-Dizier, a także miedzy zespołami folklorystycznymi pochądzącymi z tych miast. Jan Banaszak koordynował wwwspółpracę łańcuckich szkół z francuskimi rolnikami.
Opracowała Justyna Dąbrowska
Źródła: portale internetowe www.gradus-ad-musicam.com oraz www.lancut.pl.
Laureaci Nagrody 1988
- Henryk Burzyński
- Adela Jabłońska-Szczuchniak
- Stefania Konopka
- Marianna Kowalska
- Stefan Ślażyński
- Antoni Łempicki
- Stanisław Sieruta
- Leon Widz
- Zespół Regionalny „Podhale” z Nowego Targu
- Kapela Franciszka Hirta „Chrośniczanie” z Chrośnicy
- Bożenna Golcz
- prof. Aleksander Jackowski
- Stanisław Weremczuk
- Jan Banaszak
- Stanisław Kmieć
- Jan Mincewicz
- Kazimiera Walczak
- Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie