Jan Mincewicz
Rok przyznania nagrody:
1988
Kategoria:
Kategoria V. Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej
Dziedzina:
Działalność naukowa, upowszechnianie, animacja
Region:
Litwa
Gabriel Jan Mincewicz urodził się w 1938 roku w Sużanach na Wileńszczyźnie. Studiował w wileńskim konserwatorium muzycznym w latach 1957-1962, a także, w latach 1962-1968, w Akademii Muzycznej w Wilnie. Uzyskał również dyplom magistra teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w roku 2000, a cztery lata później – tytuł doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Przez wiele lat jego życie związane było z nauczaniem muzyki – najpierw w wileńskiej szkole muzycznej, a później w szkołach średnich w Niemenczynie i w Nowej Wilejce.
Gabriel Jan Mincewicz zasłużył się jako twórca, kierownik i dyrygent chórów młodzieżowych „Orlęta” i „Jutrzenka” oraz założyciel i kierownik Polskiego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna”, który z powodzeniem koncertował w Polsce i wielu innych krajach Europy (m.in. w Anglii, Belgii, Danii, w Niemczech, we Włoszech i we Francji).
Laureat organizował także w latach 70. XX wieku tajne nauczanie religii dla młodzieży w Nowej Wilejce i redagował wydawnictwo pt. „My chcemy Boga".
Znany jest również (od 1989 roku) jako inicjator i organizator Festiwalu Kultury Polskiej Ziemi Wileńskiej „Kwiaty Polskie” w Niemenczynie, który – po przerwie – znów odbył się w 2014 roku. Od 1988 roku niestrudzenie działa w Związku Polaków na Litwie (był prezesem oddziału wileńskiego tej organizacji i prezesem Zarządu Głównego ZPL). Należy również do Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy (od 2005 roku jest członkiem zarządu).
Gabriel Jan Mincewicz zbiera i opracowuje pieśni znane na Wileńszczyźnie. Opublikował książki związane z tym tematem (Pieśni Wileńszczyzny, Nasze pieśni) i sam napisał blisko 30 utworów. Współtworzył również podręczniki wychowania muzycznego i muzyki dla uczniów szkół polskich na Litwie.
Prowadzi również ożywioną działalność społeczną i polityczną – była radnym samorządu w rejonie wileńskim, zastępcą mera, a także posłem na Sejm RL w latach 1992-2004.
Uhonorowano go wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, Złotym Pucharem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, nagrodą im. Brata Alberta, tytułem Zasłużony dla Kultury Polskiej, a także tytułem „Polaka Roku 1998 na Litwie” przyznawanym przez czytelników „Kuriera Wileńskiego”.
Opracowała Justyna Dąbrowska
Źródła: portale internetowe www.snpl.lt oraz www.wilnoteka.lt.
Laureaci Nagrody 1988
- Henryk Burzyński
- Adela Jabłońska-Szczuchniak
- Stefania Konopka
- Marianna Kowalska
- Stefan Ślażyński
- Antoni Łempicki
- Stanisław Sieruta
- Leon Widz
- Zespół Regionalny „Podhale” z Nowego Targu
- Kapela Franciszka Hirta „Chrośniczanie” z Chrośnicy
- Bożenna Golcz
- prof. Aleksander Jackowski
- Stanisław Weremczuk
- Jan Banaszak
- Stanisław Kmieć
- Jan Mincewicz
- Kazimiera Walczak
- Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie