Zespół Obrzędowy Górali Czadeckich „Jastrowiacy”
Rok przyznania nagrody:
1997
Kategoria:
Kategoria IV. Zespół folklorystyczny
Dziedzina:
Muzyka
Region:
Wielkopolskie, powiat złotowski, Jastrowie
Ośmioosobowy żeński zespół śpiewaczy powstał w 1986 r. przy Ośrodku Kultury i Sportu w Jastrowiu. Wielopokoleniowy zespół jest nosicielem tradycji, obyczajów, języka i folkloru muzycznego Górali Czadeckich, grupy etnograficznej narodowości polskiej, po 1945 r. przesiedlonej z obszaru Bukowiny (obecnie Ukraina, do 1945 r. Rumunia) na polskie ziemie odzyskane. Najstarsi członkowie zespołu urodzili się na Bukowinie, we wsi Piętrówce Dolne, stanowiącej społeczność wielokulturową, zamieszkiwaną przez ludność ukraińską, rumuńską i polską. Działalność zespołu folklorystycznego od początku ukierunkowana była na zachowanie autentycznego folkloru muzycznego i tanecznego, systemu kulturowego, językowego, oraz popularyzację tradycyjnych wartości wśród młodego pokolenia.
Poszanowanie odmienności etnicznych, religijnych, kulturowych na przestrzeni dziesiątków lat wspólnego życia w Bukowinie oraz potrzeba nawiązania kontaktów z innymi przesiedlonymi grupami stanowiło podstawę zorganizowania w Jastrowiu Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”.
Zespół posiada bogaty repertuar tańców, pieśni i widowisk obrzędowych kultywujących tradycje górali Czadeckich. „Jastrowiacy” byli uczestnikami wielu festiwali i konkursów folklorystycznych uzyskując liczne nagrody: coroczny udział w "Bukowińskich Spotkaniach", w Pilskich Spotkaniach Folklorystycznych, Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (1991), Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie ( II nagroda w 1992 r.), w Sejmiku Teatrów Wsi w Tarnogrodzie. Zespół odbył liczne koncerty zagraniczne (Ukraina, Rumunia, Węgry, Słowacja, Francja, Grecja, Niemcy). Otrzymał dyplom Honorowy Ministra Kultury i Sztuki.
Barbara Zagórna-Tężycka
Laureaci Nagrody 1997
- Władysław Szymczak
- Jan Jakielaszek
- Zofia Szmajda-Mierzwicka
- Maria Marciniak
- Bolesław Karpiel Bułecka
- Józefa Sławińska
- Maria Kabała
- Mieczysław Hulewicz
- Antoni Baran
- Czesław Maj
- Anna Koziana
- Elżbieta Daniszewska
- Jan Król
- Maria Gleń
- Józef Ciastek
- Kapela ludowa Kazimierza Kantora
- Rodzinna Kapela Grucelów z Piwnicznej
- Amatorski Zespół Regionalny im. Stanisława Władysława Reymonta z Lipiec Reymontowskich
- prof. Bogusław Linette
- prof. Ewa Fryś-Pietraszkowa
- Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie
- Ośrodek Dokumentacji i Informacji Etnograficznej w Łodzi
- Zespół Obrzędowy Górali Czadeckich „Jastrowiacy”