Bolesław Karpiel Bułecka
Rok przyznania nagrody:
1997
Kategoria:
Kategoria I. Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny
Dziedzina:
Muzyka. Śpiewak. Tancerz
Region:
Małopolskie, Podhale, Zakopane
Bolesław Karpiel Bułecka urodził się w 1927 roku, mieszkał w Zakopanem. Był znakomitym muzykantem góralskim, tancerzem i śpiewakiem, a także ludowym gawędziarzem. Zajmował się również snycerką, budownictwem i stolarstwem artystycznym. Był projektantem i wykonawcą „Białej Izby” i świetlicy „Śwarnej” w siedzibie Związku Podhalan w Zakopanem. W latach 1980-1982 pracował w Zespole Szkół Budowlanych im. Wł. Matlakowskiego w Zakopanem jako nauczyciel stolarstwa artystycznego.
Bolesław Karpiel Bułecka należał do grona najbardziej uznanych kontynuatorów i krzewicieli podhalańskich tradycji. Działalność w ruchu folklorystycznym rozpoczął już w latach czterdziestych XX wieku. Był organizatorem zespołów regionalnych, autorem opracowań artystycznych w zakresie tradycyjnego repertuaru muzycznego, tanecznego oraz scenograficznego widowisk. Pełnił funkcję kierownika artystycznego zespołu im. Klimka Bachledy w Zakopanem. Był współzałozycielem i kierownikiem artystycznym Zespołu "Polaniorze". Występował jako skrzypek-prymista w góralskiej kapeli. Był instruktorem na kursach tańców ludowych w Płocku i Lublinie. Wraz z zespołami zdobył wiele nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych, m.in.: Złote Ciupagi na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
Na szczególne podkreślenie zasługuje działalność społeczna laureata. Był prezesem i wiceprezesem Związku Podhalan (oddział w Zakopanem), Honorowym Członkiem Związku. Otrzymał liczne dyplomy, medale i oznaczenia, m.in. Srebrny (1971) i Złoty Krzyż Zasługi (1992) i odznakę „Zasłużony Działacz Kultury” (1977 i 1979). Był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Bolesław Karpiel Bułecka zmarł 24 stycznia 2017 roku.
Barbara Zagórna-Tężycka
Laureaci Nagrody 1997
- Władysław Szymczak
- Jan Jakielaszek
- Zofia Szmajda-Mierzwicka
- Maria Marciniak
- Bolesław Karpiel Bułecka
- Józefa Sławińska
- Maria Kabała
- Mieczysław Hulewicz
- Antoni Baran
- Czesław Maj
- Anna Koziana
- Elżbieta Daniszewska
- Jan Król
- Maria Gleń
- Józef Ciastek
- Kapela ludowa Kazimierza Kantora
- Rodzinna Kapela Grucelów z Piwnicznej
- Amatorski Zespół Regionalny im. Stanisława Władysława Reymonta z Lipiec Reymontowskich
- prof. Bogusław Linette
- prof. Ewa Fryś-Pietraszkowa
- Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie
- Ośrodek Dokumentacji i Informacji Etnograficznej w Łodzi
- Zespół Obrzędowy Górali Czadeckich „Jastrowiacy”