Amatorski Zespół Regionalny im. Stanisława Władysława Reymonta z Lipiec Reymontowskich
Rok przyznania nagrody:
1997
Kategoria:
Kategoria IV. Zespół folklorystyczny
Dziedzina:
Taniec. Muzyka. Śpiew
Region:
Łódzkie, powiat skierniewicki, Lipce Reymontowskie
Zespół został założony w 1932 r. W okresie II wojny światowej zawiesił swoją działalność. Po wojnie funkcjonował przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lipcach Reymontowskich. Swoją działalność rozpoczął od przedstawienia widowisk obrzędowych „Wesele Boryny” i „Pierzarka”, opartych na powieści Władysława Reymonta „Chłopi”. Zespół kultywuje stare, ludowe tradycje łowickiej wsi. Jest formacją wielopokoleniową o charakterze rodzinnym. W ciągu 65 lat działalności wystąpiło w nim prawie 300 mieszkańców Lipiec. Wokół Zespołu skupia się życie społeczne i kulturalne wiejskiej społeczności lokalnej.
Na repertuar Zespołu, poza „Weselem Boryny” składają się widowiska i inscenizacje: „Pierzarka”, „Suita łowicka”, „Suita lipiecka”, „Wesele Łowickie ze Wsi Lipce” (w opracowaniu dr Grażyny Dąbrowskiej), z którym Zespół wystąpił podczas koncertu „Pieśń Ojczystej Ziemi” w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w 1995 r. członkowie Zespołu wystąpili w filmie fabularnym i serialu telewizyjnym zrealizowanym wg powieści Władysława Reymonta „Chłopi”, w reż. Jana Rybkowskiego. W roku 1967 powstał film dokumentalny o Lipcach i Zespole. W tym samym roku w Teatrze Wielkim w Łodzi z udziałem Zespołu inaugurowano „Rok Reymontowski”.
W latach 1985-1996 Zespól występował na Węgrzech, Słowacji, Francji. Za działalność społeczną i kulturalną został odznaczony: w 1966 Odznaką Tysiąclecia Państwa Polskiego, 1966 Honorową Odznaką Województwa Łódzkiego,1968 Odznaką Honorową Towarzystwa Kultury Teatralnej, 1982 Odznaką „Za Zasługi Dla Województwa Skierniewickiego”, 1982 Medalem Edukacji Narodowej.
Barbara Zagórna-Tężycka
Laureaci Nagrody 1997
- Władysław Szymczak
- Jan Jakielaszek
- Zofia Szmajda-Mierzwicka
- Maria Marciniak
- Bolesław Karpiel Bułecka
- Józefa Sławińska
- Maria Kabała
- Mieczysław Hulewicz
- Antoni Baran
- Czesław Maj
- Anna Koziana
- Elżbieta Daniszewska
- Jan Król
- Maria Gleń
- Józef Ciastek
- Kapela ludowa Kazimierza Kantora
- Rodzinna Kapela Grucelów z Piwnicznej
- Amatorski Zespół Regionalny im. Stanisława Władysława Reymonta z Lipiec Reymontowskich
- prof. Bogusław Linette
- prof. Ewa Fryś-Pietraszkowa
- Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie
- Ośrodek Dokumentacji i Informacji Etnograficznej w Łodzi
- Zespół Obrzędowy Górali Czadeckich „Jastrowiacy”