Feliks Jankowski
Rok przyznania nagrody:
1987
Kategoria:
Kategoria I. Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny
Dziedzina:
Muzyka. Instrumentalista
Region:
Śląskie, powiat żywiecki, Żywiec
Feliks Jankowski urodził się w 1926 roku, mieszkał w Żywcu.
W 1954 roku wstąpił do Zespołu Pieśni i Tańca „Pilsko” działającego przy Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego w Żywcu. Był członkiem kapeli i solistą grającym na piszczałkach, trombitach i rogach pasterskich, okarynie oraz na dudach żywieckich. Był również wykonawcą tych instrumentów. Feliks Jankowski wyspecjalizował się w budowie dud żywieckich osiągając w tej dziedzinie prawdziwe mistrzostwo. Wprowadził nowe rozwiązania techniczne i bogate zdobnictwo zachowując przy tym doskonałe brzmienie instrumentów. Dudy żywieckie wykonane przez Feliksa Jankowskiego są wysoko cenione przez muzyków, znajdują się w wyposażeniu wielu kapel zespołów folklorystycznych. Są chętnie kupowane przez muzea i kolekcjonerów specjalizujących się w gromadzeniu ludowych instrumentów muzycznych. W Polsce dudy żywieckie Feliksa Jankowskiego posiadają: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu oraz muzea etnograficzne: w Żywcu, Toruniu i Łodzi. Nabywcami instrumentów Feliksa Jankowskiego były także muzea i kolekcjonerzy zagraniczni: z Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Kanady i Japonii.
Feliks Jankowski jako wykonawca i solista był stałym uczestnikiem konkursów na budowę instrumentów pasterskich oraz przeglądów i festiwali folklorystycznych. W ogólnopolskim konkursie na budowę ludowych instrumentów muzycznych w Poznaniu (1982 i 1984 r.) zdobył dwukrotnie I nagrodę, w podobnym konkursie zorganizowanym przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu - II nagrodę. Pierwsze nagrody otrzymał w Bielsku-Białej (1978 r.), w Żywcu (1980 r.) i w Toruniu (1983 r.). Feliks Jankowski otrzymał także wiele nagród w konkursach gry na instrumentach pasterskich: Kazimierz Dolny (1978), Jeleśnia (1982), Poznań (1982, 1984), Żywiec (1983). Jako członek kapeli Zespołu Pieśni i Tańca ,,Pilsko” wielokrotnie występował w kraju. Za granicą wystąpił w dwunastu krajach europejskich oraz w USA i Kanadzie.
Artysta zaliczany jest do grona najbardziej aktywnych twórców ludowych regionu żywieckiego, odznaczony został odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, odznaką „Zasłużony dla CPLiA”, Medalem 40-lecia PRL, Złotym Krzyżem Zasługi.
Feliks Jankowski zmarł w 1994 roku.
Agnieszka Pokropek
Laureaci Nagrody 1987
- Mieczysław Biernacik
- Bronisław Chojęta
- Edward Ignyś
- Feliks Jankowski
- Jadwiga Łukawska
- Krystyna Placha
- Albert Speiser
- Zdzisław Walczak
- Barbara Kaznowska
- dr Grażyna Dąbrowska
- Wanda Szkulmowska
- Zespół Regionalny im. Bartusia Obrochty z Zakopanego
- Kapela Wojciechowska z Wojciechowa
- Lawrence Kozlowski
- Stanley Pelc
- Władysław Młynek
- Annabella Wersinger
- Polski Zespół Folklorystyczny „Łowiczanie” z San Francisco (USA)
- Zespół Tańca Ludowego „Lublin” z Pont de Cheury (Francja)
- Polsko – Kanadyjski Zespół Tańca Ludowego „Lechovia” z Mississauga (Kanada)