Anna Kupczak
Rok przyznania nagrody:
1998
Kategoria:
Kategoria I. Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny
Dziedzina:
Plastyka. Rękodzieło
Region:
Śląskie, Beskid Żywiecki, Sopotnia Mała
Anna Kupczak urodziła się w 1916 roku w Sopotni Małej i tam mieszkała. Zaliczana była do najlepszych artystek tworzących bibułowe ozdoby.
Kwiaty bibułowe to dziedzina sztuki ludowej związana z tradycjami zdobnictwa wnętrz mieszkalnych, zachowana do dziś dzięki konkursom organizowanym przez muzeum w Żywcu. Kolorowe bukiety, wianki i wieńce wykonują artystki ludowe mieszkające w górskich wsiach Beskidu Żywieckiego – Sopotnia Mała, Cisiec, Pewel Wielka.
Anna Kupczak, wychowana w poszanowaniu rodzinnych tradycji, umiejętności zdobnicze przejęła od matki. Wypracowała własny, indywidualny styl, który cechował się śmiałymi zestawieniami barw, precyzją wykonania oraz różnorodnością kompozycji. Wykonywała „podłaźniczki” i pająki, bukiety i „mojki”, wianki i wieńce. Uczestniczyła w przeglądach i konkursach zdobnictwa bibułowego i zdobywała podczas nich nagrody. W latach 1970-1981 w Żywcu otrzymała siedmiokrotnie I nagrodę, trzykrotnie została nagrodzona główną nagrodą w konkursie „Kwiaty Polskie” w Myślenicach. Jej prace prezentowane były podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej oraz na zbiorowych wystawach sztuki ludowej „Sztuka ludowa – dobrem narodu” Bielsko Biała (1987). Anna Kupczak była także uczestniczką imprez folklorystycznych, m.in. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Folklorystycznego Górali Polskich, Jesieni Tatrzańskiej.
Od 1974 roku współpracowała z „Cepelią” w Krakowie (jej prace eksportowane były do Austrii i Niemiec). Tradycje rodzinne kontynuują córki twórczyni – Helena Pindel i Teresa Wojtas.
Anna Kupczak zmarła w 2013 roku.
Barbara Zagórna-Tężycka
Laureaci Nagrody 1998
- Władysława Wiśniewska
- Janina Chmiel
- Stanisława Puślednik
- Marianna Góral
- Anna Kupczak
- Maria Pogłód
- Zofia Owca
- Kazimierz Markiewicz
- Tadeusz Krata
- Ignacy Antosz
- Zdzisław Marczuk
- Władysław Sitkowski
- Zygmunt Bukowski
- Kapela Mariana Pełki z Wieniawy
- Kapela Braci Cicheckich z Grądek koło Maciejowic
- Zespół Śpiewaczy „Tkaczki”z Wyryk Woli
- Zespół Regionalny „Spod Kicek”- z Mordarki
- prof. Dorota Simonides
- Wanda Księżopolska
- Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
- Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Opolu