Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie
Rok przyznania nagrody:
1996
Kategoria:
Kategoria VI. Wyróżnienia honorowe dla instytucji i organizacji społecznych zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej
Dziedzina:
Działalność naukowa, upowszechnianie, animacja
Region:
Lubelskie, Lublin
Wojewódzki Dom Kultury został powołany w 1956 r. z siedzibą w Zamku Lubelskim. Zadaniem statutowym placówki była praca na rzecz kulturalnego rozwoju społeczeństwa Lublina. W 1958 r. WDK zmienił nazwę na Lubelski Dom Kultury w Lublinie a cztery lata później staje się Wojewódzkim Domem Kultury w Lublinie. W 1971 r. siedzibą WDK zostaje XVII-wieczny Pałac Tarłów.
Pierwszym dyrektorem placówki została Irena Szczepowska-Szychowa.
W zakresie działań na polu folkloru WDK jest znany w kraju jako organizator (od 1967 r.) Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Na terenie działalności WDK działa wiele zespołów teatralnych przedstawiających obrzędy i zwyczaje ludowe w opracowaniu scenicznym. Dla nich właśnie organizowane są przeglądy i konsultacje poszerzające ich umiejętności adaptacyjne i wykonawcze. Zespoły co roku rywalizują o uczestnictwo w Międzywojewódzkich Sejmikach Teatralnych, które na terenie województwa odbywają się w Tarnogrodzie i Stoczku Łukowskim, aby stamtąd, podobnie jak zespoły z kilku innych przeglądów w Polsce, mogły być nominowane do Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie.Ma duże zasługi w animacji, ochronie, dokumentacji i popularyzacji kultury ludowej w kraju. Obecnie na Lubelszczyźnie działa około 300 zespołów śpiewaczych. Od początku działalności instytucji działa Oficyna Wydawnicza WDK. Celem i zadaniem WDK jest troska o zachowanie najpiękniejszych i najcenniejszych wartości tradycyjnej kultury w jej autentycznym kształcie. Temu służą spotkania z artystami ludowymi w trakcie wielu lokalnych i regionalnych imprez folklorystycznych oraz podczas indywidualnych konsultacji. Służy pomocą i poradnictwem przy organizacji imprez, opracowywaniu wydawnictw, doborze repertuaru, stroju itp.
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie organizuje ponadto:
-Wojewódzki Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów ARS,
-Wojewódzki Przegląd Twórczości Zespołów Plastycznych oraz Triennale Sztuki,
-Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Nałęczowie,
-Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Wsi (od 1978 r.).
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie ma w swojej ofercie propozycje skierowane specjalnie do środowiska seniorów. Większość z nich ma charakter cykliczny i swoim zasięgiem obejmuje teren całego województwa. Realizowane są we współpracy z innymi samorządowymi placówkami kultury oraz z Oddziałem Okęgowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Są to: Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów – konkurs na najciekawsze prezentacje w różnych kategoriach artystycznych, organizowany jest co roku, bierze w nim udział ok. 1000 osób. Wojewódzki Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” - eliminacje do Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów 'ARS' odbywającego się co dwa lata w Bydgoszczy. Jego celem jest zaprezentowanie dorobku amatorskich zespołów artystycznych, solistów i recytatorów działających przy klubach seniora oraz wymiana doświadczeń artystycznych między uczestnikami i instruktorami. Wojewódzki Przegląd Rękodzieła i Twórczości Plastycznej Seniorów i Osób Niepełnosprawnych – konkurs skierowany do seniorów i osób niepełnosprawnych, mający na celu aktywizację i integrację tych grup społecznych; towarzyszy mu wystawa połączona z kiermaszem prac i konkursem stoisk. Lubelski Przegląd Rękodzieła i Twórczości Plastycznej Osób Niepełnosprawnych – konkurs prac plastycznych i wyrobów rękodzieła adresowany do osób niepełnosprawnych (w tym seniorów) z terenu Lublina. Lubelska Szkoła Super Babci i Super Dziadka – podstawą programu Szkoły są warsztaty pedagogiczno-psychologiczne skierowane do opiekunów dzieci w wieku 5-10 lat, które pomagają ciekawie zorganizować czas wolny, rozwiązać problemy wychowawcze, wspierać rodziców w wychowaniu. Szkoła została uznana przez jej uczestników za miejsce przyjazne seniorom, a pośrednio dzieciom. Ponadto WOK dzięki współpracy ze środowiskami seniorów z województwa lubelskiego pośredniczy w popularyzacji różnych inicjatyw adresowanych do tych grup wiekowych (konkursy, warsztaty, wystawy, szkolenia itp.).
/red.A.Z.-W. na podstawie materiałów ze strony internetowej WDK/
Laureaci Nagrody 1996
- Kapela Ludowa Władysława Pogody z Kolbuszowej
- Kazimierz Maurer
- Stefan Chojnowski
- Wanda Czubernat
- Maria Cedro-Biskupowa
- Henryk Kretowicz
- Joanna Rachańska
- Nina Nikołajuk
- Józef Leśniak
- Maria i Józef Staszelowie
- Tadeusz Maślanka
- Marianna Jobczyk
- Franciszka Uflant
- Maria Madejczyk
- Jan Markowski
- Piotr Sakson
- Anna Markiewicz
- Kazimierz Uszyński
- Maria Patyk
- Zespół Pieśni i Tańca „Gacoki” z Gaci
- Regionalny Zespół „CEPELIA – Puszcza Biała” z Ostrołęki
- Zespół Obrzędowy z Rudy Solskiej
- Bukowiańskie Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej
- Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie
- Mazowieckie Muzeum w Płocku