Władysław Czarnowski
Rok przyznania nagrody:
2003
Kategoria:
Kategoria V. Działalność naukowa, dokumentacyjna, animacja i upowszechnianie kultury ludowej
Dziedzina:
Działalność naukowa, upowszechnianie, animacja
Region:
Pomorskie, powiat chojnicki, Kaszuby, Brusy
Władysław Czarnowski urodził się w 1938 r. w kaszubskiej wiosce Leśno, tu ukończył szkołę podstawową. W jego domu, w wielodzietnej rodzinie mówiło się głównie po kaszubsku. Rozwój zainteresowania regionem zawdzięczał też klimatowi, jaki panował w Liceum Pedagogicznym w Kościerzynie. Kształcił się tu w latach 1953-1958, pod okiem wybitnych nauczycieli-regionalistów m. in. Lubomira Szopińskiego, twórcy Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kościerzyna”. W tym okresie nauczył się gry na skrzypcach, a w 1965 r. ukończył na Studium Nauczycielskim w Toruniu kierunek „wychowanie muzyczne”. W późniejszych latach uzupełniał wykształcenie – w roku 1981 uzyskał stopień magistra na wydziale pedagogiki WSP w Bydgoszczy, a w 1983 ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim z zakresu dialektologii kaszubskiej i historii Pomorza.
Pierwszy zespół kaszubski założył w 1968 r. we wsi Dąbrówka na południe od Chojnic, (prowadził tu 30-osobowy zespół młodzieżowy i sam grał w jego kapeli), drugi, w Kamieniu Krajeńskim, gdzie przez trzy lata był dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. W 1978 r. rozpoczął pracę w Brusach. Kierowany przez niego Młodzieżowy Dom Kultury był jedyną na Kaszubach instytucją która, poza typowymi dla tego rodzaju placówek formami pracy, skupiał blisko trzystu młodych ludzi w siedmiu grupach wiekowych, którzy stanowili Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Krëbane”.
W. Czarnowski, po piętnastu latach, przekazał prowadzenie Zespołu synowi Markowi, sam przewodniczył Radzie Artystycznej, grał w najstarszej kapeli kaszubskiej, prowadził grupę najstarszych wiekiem członków Zespołu. Powołał do życia Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Brusach i Stowarzyszenie Kaszubski Zespół Folklorystyczny „Krëbane”.
Festiwal ten otrzymał członkostwo i certyfikat Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) nadany w 2000 r., w Helsinkach. Celami bruskiego Festiwalu jest promocja rodzimej kultury kaszubskiej, współpraca z narodami Europy oraz konsolidacja ziem pomorskich. Za realizację tych celów Brusy otrzymały miano „Miasta Roku 2000” i nagrodę Związku Miast Polskich.
Władysław Czarnowski pełnił wiele funkcji zawodowych i społecznych. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, medali i odznaczeń, listów pochwalnych i gratulacyjnych od osób i instytucji cieszących się najwyższym poważaniem.
Wanda Szkulmowska
Laureaci Nagrody 2003
- Stanisława Betyna
- Aleksander Filipczuk
- Urszula Gruszka
- Wacław Gutowski
- Józef Koszarek
- Stefan Nowaczek
- Zofia Pacan
- Jadwiga Solińska
- Zofia Sulikowska
- Zygmunt Walenciuk
- Kapela Jacka Bursy z Guzowa
- Kapela Rodziny Kołazińskich ze Zdunkowa
- Kapela Adama Wyrwińskiego z Korzyc
- Zespół Folklorystyczny z Popowic
- Zespół Obrzędowy „Lasowiaczki”
- Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Jarzębina” z Kocudzy
- prof. Jerzy Czajkowski
- Władysław Czarnowski
- Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu