Krystyna Fabisiak
Rok przyznania nagrody:
1999
Kategoria:
Kategoria I. Twórczość plastyczna, zdobnictwo, rękodzieło i rzemiosło ludowe, folklor muzyczno-taneczny
Dziedzina:
Plastyka. Rękodzieło. Hafciarka
Region:
Mazowieckie, powiat pułtuski, Kurpie-Puszcza Biała, Lemany
Krystyna Fabisiak urodziła się 11 lutego 1924 roku w Lemanach. Pochodziła z rodziny chłopskiej, była jedynaczką. Hafciarstwa nauczyła się od matki oraz sąsiadek. Po wojnie straciła dom, jej pierszy mąż nie wrócił z obozu w Sztutowie.
Haft z okolic Pułtuska znany był jako ozdoba kołnierzy, mankietów i przyramków koszul kobiecych i kołnierzyków koszul męskich. Były to bogate i skomplikowane motywy określane nazwami „kółka”, „zielka”, „wiatraczki”, „piły”, wykonane białą lub czerwoną nitką. Dla podkreślenia używano koloru czarnego. Już w okresie międzywojennym hafty ze stroju ludowego znalazły zastosowanie w zdobnictwie obrusów, serwet i serwetek. Forma zdobienia obrusów i serwet znalazła także szerokie zastosowanie po wojnie, a do jego rozwoju przyczyniła się cepeliowska Spółdzielnia „Twórczość Kurpiowska” w Pułtusku i Spółdzielnia „Kanon”, której Krystyna Fabisiak była członkiem.
Oprócz haftów artystka wykonywała plastykę obrzędową i dekoracyjną, pisanki tzw. „oklejanki” i pająki. Jej prace wyróżniają się doskonałym tradycyjnym wzornictwem, wysokimi umiejętnościami wykonawczymi i walorami estetycznymi, były też wielokrotnie nagradzane w konkursach i na wystawach sztuki ludowej w Ostrołęce, Lublinie, Pułtusku, Wyszkowie, Warszawie.
W 1988 roku w Domu Sztuki Ludowej w Warszawie została otwarta indywidualna wystawa prac artystki nosząca tytuł: „Puszcza Biała – Krystyna Fabisiak”. W latach 1974-1991 twórczyni uczestniczyła w wielu prezentacjach i pokazach sztuki ludowej, Cepeliadach, jarmarkach, m.in. w Gdyni, Krakowie, Węgorzewie. Od 1985 roku uczestniczyła w kiermaszach i warsztatach etnograficznych organizowanych w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz w programach edukacji regionalnej realizowanych w szkołach i ośrodkach kultury. Za działalność artystyczną została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Krystyna Fabisiak zmarła 1 października 2009 roku.
Barbara Zagórna-Tężycka
Laureaci Nagrody 1999
- Stanisław Balik
- Bazyl Kuna
- Krystyna Fabisiak
- Stanisława Kałuziak i Stanisław Kałuziak
- Edwarda Kowalczyk
- Jan Kuruc
- Emilia Leśniak
- Wanda Łomnicka-Dulak
- Krystyna Mołdawa
- Stanisław Stępniak
- Kazimiera Wiśniewska
- Kapela Braci Metów z Gliny
- Regionalny Zespół „Dolina Popradu” w Piwnicznej
- Zespół Regionalny „Łopuśnianie”
- Zespół Śpiewaczy „Ostrowianki” z Ostrówka
- prof. Ludwik Bielawski
- Janina Glanowska
- Fundacja „Cepelia” – Polska Sztuka i Rękodzieło
- Wojewódzki Ośrodek Kultury Bielsko-Biała
- Wojewódzki Ośrodek Kultury w Nowym Sączu
- Wojewódzki Dom Kultury w Zamościu
- Związek Podhalan Zarząd Główny w Ludźmierzu