Zespół Regionalny „Zubrzyca Górna” na Orawie
Rok przyznania nagrody:
1974
Kategoria:
Kategoria IV. Zespoły folklorystyczne
Dziedzina:
Taniec. Muzyka. Śpiew
Region:
Małopolskie, powiat nowotarski, Zubrzyca Górna
Zespół założony został w 1959 r. przy Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej, z inicjatywy Stanisława Wałacha i Andrzeja Pilcha, przy pomocy miejscowego oddziału Związku Podhalan. Jego członkowie to mieszkańcy Orawy, głównie z Zubrzycy Górnej i Dolnej oraz sąsiednich wsi. Zespół liczył 20-30 osób w różnym wieku. W okresie kilkunastu lat jego działalności w zespole było ponad 80 osób. ,,Zubrzyczanie” wykorzystują w swoich programach autentyczny folklor orawski: pieśni, melodie i tańce, wśród których najbardziej charakterystycznymi są: „polki krzyżowe”, ,,orawskie czardasze”, „piekielnickie”, ,,obrytane” i in. Zespół przedstawia także miejscowe obrzędy doroczne, głównie okresu zimowego, zwyczaje pasterskie, gry i zabawy oraz obrzędy weselne w pełnowidowiskowym programie „Wesele Orawskie”. Autorem scenariusza był Franciszek Kott, doskonale znający szczegóły tego obrzędu. Scenariusze do zwyczajów wiosennych i zimowych opracowała Wanda Jostowa, była dyrektor Muzeum Orawskiego. Materiał do programów dostarczali sami członkowie zespołu.
Zespół „Zubrzyca Górna” dawał okolicznościowe występy w scenerii Orawskiego Parku Etnograficznego, w różnych miejscowościach Orawy i Podhala, często wyjeżdżał na występy estradowe do różnych miast Polski. Uczestniczył w wielu festiwalach, konkursach, przeglądach folklorystycznych. W 1962 r. zespół brał udział w oprawie artystycznej Międzynarodowych Zawodów FIS w Zakopanem, występował w I, II i III Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem uzyskując trzecie, czwarte miejsca, wyróżnienia i nagrody.
W 1963 r. na konkursie kolędników w Rabce zespół otrzymuje drugie miejsce. W 1974 r. występuje na Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznym w Płocku jako laureat przyznanej w tym roku nagrody im. O. Kolberga. Ponadto wielokrotnie uczestniczył w imprezach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej: „Sabałowe Bajania”, „Karnawał Góralski”, również w imprezie zorganizowanej przez Związek Podhalan w Poroninie pod nazwą ,,Poronińskie Lato”. Brał też udział w imprezach „Wiosna Orawska” i ,,Babiogórska Jesień” organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Jabłonce.
Występy zespołu oraz solistów nagrywane były przez Polskie Radio z Krakowa i Warszawy. Kilkakrotnie zespół występował w różnych programach telewizyjnych.
Pod koniec lat 80.XX wieku aktywność Zespołu stopniowo malała, z czasem został rozwiązany. W 1994 r. założono w Zubrzycy Górnej Zespół "Skalniok", który przejął część członków z poprzedniego składu Zespołu i stał sie kontynuatorem jego twórczości i działalności artystycznej.
/red.A.Z.-W./Marian Pokropek/
Laureaci Nagrody 1974
- Władysław Chajec
- Michalina, Jadwiga i Zbigniew Ćwiżewiczowie
- Justyna Grzegory
- Franciszek Horak
- Janina Orynżyna
- Franciszka Rybkowa
- Jadwiga Sobieska
- Tomasz Śliwa
- Adam Zegadło
- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kurpianka” z Kadzidła
- Zespół Regionalny „Zubrzyca Górna” na Orawie
- Centralny Związek Spółdzielni Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Cepelia”